Krádeže smartfónov sú v dnešnej dobe veľmi rozšírené. V skutočnosti sú naše inteligentné telefóny jednými z najkradnutejších osobných vecí vôbec a počet prípadov stále stúpa. Niet sa čomu čudovať, veď cena smartfónov sa v niektorých prípadoch pohybuje aj nad úrovňou 500€, a tak sú veľmi často cieľom rôznych vreckárov či organizovaných skupín zlodejov. Situácie, počas ktorých dochádza ku krádeži, sa ale opakujú podľa určitých vzorcov. Zlodeji využívajú overené techniky a my vám predstavíme niektoré z nich. Poradíme vám aj v tom, ako týmto krádežiam predísť. Tieto tipy priniesol populárny portál Phandroid, ktorým sme sa nechali inšpirovať aj my.
Rozptýlenie
Najčastejším spôsobom, ktorý zlodeji pri krádeži smartfónov využívajú, je rozptýlenie obete. To môže byť docielené viacerými spôsobmi, no takmer vždy je vyžadovaná spolupráca aspoň dvoch zlodejov. Prvý z nich sa vás pritom snaží rozptýliť napríklad tak, že sa mu pri vás niečo vysype na zem, čo vás možno donúti pomôcť mu. Zatiaľ, čo sa venujete prvému zlodejovi, ďalší prejde okolo vás a vo chvíľke slabosti vám telefón vytiahne z vrecka alebo z tašky.
Podobnou metódou kradnú zlodeji smartfóny od ľudí, ktorí sa niekde ponáhľajú. Tých potom zastavia s tým, že sa ich spýtajú na smer k nejakému miestu, pričom obeť väčšinou myslí iba na to, že niekde mešká a teraz je ešte aj rozptýlená dotieravým cudzincom. V takej chvíli je pre zlodejovho komplica oveľa jednoduchšie ukradnúť cennú vec, ktorou je v mnohých prípadoch práve smartfón.
Ukryté ruky
Populárna technika môže byť účinnejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. V dnešnej dobe sú totiž mnohí ľudia ostražití a najmä v preplnených autobusoch či na uliciach si dávajú na osobné veci veľký pozor. Nápadných zlodejov je ľahké si všimnúť a tí sa preto snažia ukryť svoje pohnútky. Robia to často tak, že sa skryjú za veľké stránky novín, aby nebolo vidieť pohyby, ktoré robia druhou rukou. Tou sa potom priblížia k vášmu vrecku alebo taške a v najvhodnejšom momente odtiaľ vytiahnu váš smartfón. Prizerajúci sa ľudia pritom vôbec nezaregistrujú, že by páchateľ vykonal nejaký pohyb.
Bežci
Nie všetci zlodeji sa snažia byť nenápadní. Tí s dobrou kondíciou sa spoliehajú na svoje atletické zdatnosti a s vašim smartfónom sa jednoducho rozbehnú preč. Môže tomu predchádzať žiadosť o telefonát či zaslanie SMS-správy s typickou výhovorkou vybitého či strateného telefónu. Preto si vždy dvakrát rozmyslite, komu dáte svoj smartfón do ruky. V každom prípade zvážte, či by ste ho v prípade núdze boli schopní dobehnúť.
Zrážka
Poznáte to – kráčate po chodníku plnom ľudí, pričom každý z nich kráča po tej strane, ktorá mu vyhovuje. Takáto situácia je priam predurčená na nepríjemné zrážky a fyzické kontakty s okoloidúcimi. Tie väčšinou prídu úplne nečakane a posledná vec, na ktorú v takomto prípade myslíte, je, že sa vám takto niekto snaží ukradnúť smartfón. Skutočnosť je však často oveľa smutnejšia a mnohí zlodeji stále využívajú túto techniku. Vy ostanete zaskočení, možno sa budete báť o vlastné zdravie či zdravie druhej osoby a na osobné veci ani nepomyslíte. To je presne situácia, ktorú obľubujú vreckári.
Falošná krádež
Na prvý pohľad je tento tip krádeže možné uskutočniť iba v amerických filmoch, no aj tými sa bežní vreckári radi inšpirujú. V tomto prípade sa stanete obeťou krádeže, pričom všetko ja narafičené tak, aby ste zlodeja chytili. Ten vám však v skutočnosti nič neukradol a kým zistíte, že išlo iba o podfuk, skutočný zlodej vám zatiaľ ukradne smartfón či iný cenný predmet.
Krádež pri spaní
Názov tejto techniky je veľavravný. Vo verejných dopravných prostriedkoch sa dnes pohybuje veľa „cestujúcich“, ktorých skutočným cieľom je iba okradnúť spiaceho spolucestujúceho. Technika síce vyžaduje trpezlivosť zlodejov, ale aj nepozornosť obetí. Zlodeji sa pritom nebudú trápiť a v prvej možnej chvíli vám ukradnú aj celú tašku, teda pokiaľ majú podozrenie, že v nej máte nejaké cennosti.
Ako sa brániť?
Zlodeji sú často veľmi prefíkaní a okrem dobre natrénovanej techniky je druhým kľúčom k úspešnej krádeži výber správnej obete. Aj vy tak môžete spraviť niečo pre to, aby ste sa touto obeťou nestali.
- Nenoste pri sebe zbytočne veľké množstvo cenností. Čím viac cenných vecí máte pri sebe, tým je náročnejšie dávať na všetky pozor a tým ľahšou obeťou sa stávate pre zlodeja.
- Myslite na to, že aj vy sa môžete stať obeťou krádeže. Väčšina úspešných krádeži je spáchaná na nepozorných ľuďoch, ktorí svoje cennosti nechávajú bez dozoru alebo si jednoducho neuvedomujú, že zlodeji čakajú naozaj všade.
- Nedávajte zlodejom zbytočné indície, že ste ľahkou korisťou. Nenoste otvorené tašky, nenechajte si veci vytŕčať z vreciek a snažte sa pôsobiť ostražito. Ešte lepšie, buďte ostražití! Platí to aj v prípade, že niekomu dobrovoľne požičiavate telefón. Myslite pritom na to, že aj nevinne pôsobiaci cudzinec sa môže otočiť a utiecť s vašim majetkom.
- Nenechajte sa oklamať cudzincami. Akonáhle vás osloví cudzia osoba, spomeňte si na techniky opísané vyššie. Netvrdíme, že máte cudzincov hneď odmietnuť, alebo ich podozrievať z takýchto činností. Dbajte ale na svoje osobné veci a pre istotu aj viackrát skontrolujte, či máte všetko tam, kde ste to položili.
- Počúvajte hudbu. Tento tip je použiteľný iba so smartfónmi alebo tabletmi, ale je veľmi užitočný. Ak budete mať v ušiach slúchadlá a budete počúvať hudbu, zlodeji nebudú mať šancu nepozorovane vám ukradnúť zariadenie, ktoré tú hudbu prehráva. Na druhej strane sú takto eliminované okolité zvuky a vytvára sa preto priestor pre krádež iných cenností.
- Používajte ochranné prostriedky proti krádeži. Hoci sa nejedná o najpohodlnejší tip, puzdro pripnuté k opasku či retiazka na peňaženke pripnutá k nohaviciam sú stále veľmi bezpečnými spôsobmi, ako predísť krádežiam.
Pevne veríme, že ste sa nedostali do žiadnej z vyššie spomínaných situácií a že ste nemuseli riešiť nepríjemnosti spojené s krádežou smartfónu. Riziko však stále stúpa a preto dúfame, že aj týchto niekoľko rád a tipov vám v budúcnosti pomôže vyvarovať sa takýmto situáciám.
Zdroj: mojandroid.sk