MojWindows

V dokumente, ktorý bol zverejnený v časopise Nature Nanotechnology sa uvádza, že vedcom zo Stanfordskej univerzity sa im podarilo spraviť veľký krok smerom k tomu, čo sa návrhári snažia po celé desaťročia – vytvoriť čistú lítiovú anódu. Nový prielom by mohol podľa informácií predĺžiť výdrž batérií o dvoj až trojnásobok.

Portál Phys vysvetľuje, že dnešné lítium-iónové batérie, ktoré sú používané napríklad v smartfónoch a elektromobiloch pracujú veľmi podobne. Medzi ich kľúčové komponenty patrí anóda (záporný pól), z ktorej elektróny prúdia do zariadenia a katóda, do ktorej sa elektróny vrátia potom, čo prejdú celý obvod. Pre ich oddelenie slúži elektrolyt, tuhý alebo kvapalný materiál nabitý pozitívnymi lítiovými iónmi, ktoré prechádzajú medzi anódou a katódou.

Pozitívne nabité ióny lítia sú počas nabíjania priťahované na negatívne nabitú anódu, pričom lítium sa na nej akumuluje. V dnešných lítium-iónových batériách je anóda vytvorená buď z grafitu alebo silikónu, no výskumníci sa snažia, aby to bolo práve lítium. To, čo im v tom bránilo je práve nekontrolovateľné formovanie dentritov a chemické reakcie lítia s elektrolytom, ktoré skracujú životnosť batérie a sú potenciálne nebezpečné aj pre používateľa. Vedcom sa tieto problémy podarilo odstrániť nanoskopickou ochrannou vrstvou karbónu, ktorým je anóda pokrytá.

Technológia ešte potrebuje ďalší vývoj, no ak sa im podarí dosiahnúť komerčné využitie, môžeme sa tešiť na veľkú výdrž batérie. Zatiaľ sme však skeptickí ohľadom využitia aj v smartfónoch. Už roky čítame správy o nových technológiách batérií, ktoré majú neuveriteľne predĺžiť výdrž batérie. Takmer žiadnej z nich sme sa doteraz nedočkali.

Zdroj: MojAndroid.sk

28.07.2014

+