RECENZIA | Microsoft Lumia 950 XL – dlho očakávaná vlajková loď je tu

Obidve vlajkové lode od spoločnosti Microsoft prišli na náš trh 1. decembra 2015. Nám sa do redakcie podarilo získať práve väčšiu a výkonnejšiu z nich s názvom Lumia 950 XL. Dočkali sme sa jej síce trošku neskôr, no dôležité je, že máme tú možnosť testovať ju medzi prvými redakciami na Slovensku. Na tomto zariadení je zaujímavá najmä jeho výbava v podobe 8-jadrového procesora, či 3 GB operačnej pamäte. Určite sa mnohí z vás tešia aj na 20 Mpx fotoaparát s trojitým LED bleskom, či na 5.7 palcový QHD (2560 x 1440 px) displej. Nuž. poďme sa teda pozrieť, ako sa smartfónu darilo pri našom testovaní.

Konštrukcia

Ako to už býva zvykom v prvom rade sa pozrieme na samotnú konštrukciu a spracovanie smartfónu. Keďže ide o high-end zariadenie každý od neho očakáva veľa. Nuž, ak sa pozrieme na Lumiu 950 XL ako na celok, na prvý pohľad pôsobí veľmi dobre. Áno, vyzerá ako každá iná Lumia z predchádzajúcich rokov, ale zmena dizajnu nie je taká dôležitá, ako samotné spracovanie.

Na prednej strane pochopiteľne nájdeme AMOLED obrazovku, ktorá má v tomto prípade veľkosť 5.7 palca a rozlíšenie 2560 x 1440 bodov. Pokrýva ju odolné ochranné sklo Corning Gorilla Glass 4. generácie, takže o bezpečnosť obrazovky je postarané. V pravom hornom rohu môžeme nájsť predný fotoaparát s rozlíšením 5 Mpx, ktorý je schopný natáčať Full HD video. Nad displejom sa vyníma názov spoločnosti Microsoft, pretože ako všetci vieme, Lumia smartfóny už nepatria spoločnosti Nokia. V ľavom hornom rohu je umiestnený skener očnej dúhovky, ktorý sa zapne v tom prípade, keď si používateľ zvolil odomykanie smartfónu pomocou funkcie Windows Hello. V spodnej časti nenájdeme žiadne fyzické tlačidlá, keďže novým trendom je trojica virtuálnych tlačidiel, ako sme si už mohli zvyknúť z predchádzajúcich modelov.

Po obrátení smartfónu nám hneď udrie do očí masívny zadný fotoaparát s rozlíšením 20 Mpx a trojitým LED bleskom. Je chránený vystupujúcim zadným krytom, takže pri páde na stôl, či podlahu sa mu nič nestane. Pád na ostré predmety, či členitý povrch by už však s určitosťou skončil jeho poškodením. Na ľavo od fotoaparátu sa nachádzajú vývody pre zvuk, ktorý vychádza z reproduktoru umiestneného priamo pod krytom.  V strede krytu sa nachádza strieborné logo spoločnosti Microsoft. Čo sa týka samotného krytu zariadenia, je trošku sklamaním. Je totiž vyrobený z lacného plastu, ktorý nie je príliš ohybný a už po jeho druhom nasadení začal nepríjemne vŕzgať po stranách. Taktiež úplne nedolieha na telo smartfónu a aj pri jeho držaní kryt vydáva nepríjemný vŕzgajúci zvuk. Niečo podobné nie je v poriadku ani na lacnejších smartfónoch. Na high-end zariadení to však už je neodpustiteľná chyba, ktorej sa Microsoft dopustil. Práve vďaka tejto chybe v našich očiach zariadenie a dôveryhodnosť softvérového giganta výrazne klesla.

Poďme sa ale pozrieť na zvyšok zariadenia. Keďže plastový kryt za veľa nestojí, ani štvorica tlačidiel upevnených na jeho pravej hrane nie je na tom lepšie. Microsoft sa síce snažil o to, aby ich vzhľad pôsobil prémiovo, no je to v podstate len naleštený plast. Tlačidlá dokonca ani nie sú poriadne upevnené a pri manipulácií s nimi sa neustále hýbu do strán. Na hornej hrane zariadenia zase môžeme nájsť 3.5 mm vstup pre jack a na dolnej hrane nájdeme USB Type-C port určený pre nabíjanie, či prepojenie smartfónu s dockom alebo počítačom.

Po odstránení zadného krytu sa nám naskytne pohľad na batériu o kapacite 3340 mAh, microSD zásuvku, dvojicu SIM zásuviek a samotný reproduktor. Samotné zariadenie je veľmi tenké s hrúbkou len 8.1 mm, a tak sa veľmi dobre drží v ruke, aj keď disponuje väčším displejom. Váži len 165 g, čiže aj pri nosení vo vrecku rýchlo zabudnete, že ho v ňom máte. Ku konštrukcii a spracovaniu na záver len toľko. Všetko sa nám javilo byť v poriadku okrem nekvalitného zadného krytu vyrobeného z plastu, čo samozrejme vnímame ako veľké mínus keďže ide o novú vlajkovú loď.

Displej | Štandardne výborný

Microsoft Lumia 950 XL disponuje už spomínanou AMOLED 5.7 palcovou obrazovkou, ktorá má WQHD rozlíšenie (2560 x  1440 px) a chráni ju odolné sklo Corning Gorilla Glass 4. generácie. Keďže ide o displej s vysokým rozlíšením aj počet bodov na palec tomu zodpovedá. Lumia 950 XL ich totiž má až 518. Táto hodnota veľmi pridáva na konečnej jemnosti displeja. Okrem iného už tradičnou súčasťou všetkých Lumia smartfónov, je technológia ClearBlack a taktiež perfektná čitateľnosť textu na priamom slnku.

Prípadné mastné odtlačky sa veľmi ľahko zo skla Gorilla Glass dajú odstrániť a škrabancov sa taktiež nemusíte báť. Pri práci s operačným systémom displej nesklamal a vykonal do bodky každý úkon precízne.

Výkon | Najlepší medzi Windows smartfónmi

Lumia 950 XL disponuje najvýkonnejšou technickou výbavou medzi Windows smartfónmi, takže je hneď každému jasné, že sa nezastaví pred náročnejšou hrou, či dokonca prepojením s televízorom alebo monitorom. Dôkazom tohto tvrdenia je aj osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 810 s frekvenciou 2 GHz, čo sú veľmi podobné špecifikácie akými disponuje napr. procesor v smartfóne Samsung Galaxy S6 Edge. Dôvod prečo prirovnávame technické špecifikácie k zariadeniam s operačným systémom Android je ten, že Lumia 950 XL na platforme Windows Phone nemá v tomto ohľade žiadnu konkurenciu.

Operačná pamäť má kapacitu 3 GB a vnútorné uložisko s možnosťou jeho rozšírenia o ďalších 200 GB pomocou microSD karty. Na Lumii 950 XL sme taktiež vyskúšali aj dvojicu benchmarkových testov AnTuTu a GFXBench. Môžeme povedať, že sa jej darilo veľmi dobre, avšak v druhom menovanom teste mala až 200 bodový deficit oproti smartfónu Galaxy S6 a S6 Edge. Napriek tomu sa však vyrovnala zariadeniu Google Nexus 6. Výsledky si môžete prezrieť v priložených obrázkoch.

Lumia 950 XL sa nezaobišla ani bez prehrievania pokiaľ musela podať nejaký výkon. To sa týka hlavne pripojenia cez dock na televízor, či monitor alebo pri hraní hier. Je to pochopiteľné, keďže má pod kapotou 8-jadrový procesor. Prehrievanie však v žiadnom prípade nebolo nepríjemne a nedospelo do štádia, kedy by sa smartfón nedal udržať v ruke.

Operačný systém | Windows 10 Mobile

Na hodnotenie nového operačného systému Windows 10 Mobile určite všetci netrpezlivo čakáte a kladiete si otázku, je nový systém lepší ako ten starý? Odpoveď je áno. Bohužiaľ aj verzia 10 má svoje muchy, na ktoré sme počas testovania Lumie 950 XL narazili. Taktiež disponuje novými funkciami ako Windows Hello alebo Continuum, ktoré si popíšeme nižšie.  Začnime teda plusmi.

V prvom rade hneď domovská obrazovka pôsobí príjemnejšie a pestrejšie ako pri verzii 8.1. Takisto aj zoznam aplikácií, ktorý je v tomto prípade celkom pestrý. Zásadnej zmeny sme sa však nedočkali, veď prečo by aj, keď nebola potrebná. Najväčšou zmenou prešli Nastavenia, ktoré konečne dostávajú prehľadnú formu a používateľ v nich nemusí nekonečne listovať a hľadať to, čo potrebuje. Sú totiž rozdelené do konkrétnych kategórií tak, aby sa používateľ nemusel čo i len raz posúvať nadol po obrazovke.

 

Zo starého systému tu môžeme nájsť napríklad prispôsobenie farebného motívu, či pozadia, ktorý sa v podstate nezmenil. Takisto nastavenia disponujú zobrazením správ, či už z mailového klienta Outlook, sociálnej siete Facebook alebo aplikácie Skype. Obrazovka uzamknutia sa dá tiež prispôsobiť, ako sme na to už  zvyknutí. Používateľ si môže vybrať z rôznych obrázkov, či už klasického Windows loga cez Bing až po svoj konkrétny obrázok.

Zaujímavou kolónkou v nastaveniach je práve Možnosti prihlásenia. Microsoft totiž do zariadenia implementoval funkciu Windows Hello, ktorú už z našich článkov poznáte. Ide o nástroj prihlásenia pomocou rozoznávania tváre, konkrétne podľa očnej dúhovky. Každý človek ju má totiž odlišnú. Pokiaľ si túto možnosť používateľ zvolí, zariadenie ho poprosí o nasnímanie očí. Pokiaľ nosí okuliare systém si vyžiada ich zloženie z tváre pre lepšie naskenovanie očí. Potom už len stačí nastaviť PIN kód v prípade, že by prihlásenie skončilo neúspešne. Systém sa po viacerých neúspešných pokusoch zablokuje a vyžaduje PIN ako vstup naspäť.

Windows Hello funguje veľmi dobre a dokáže rozpoznať vašu dúhovku aj do 2 sekúnd. Dokonca bez problémov funguje aj v úplnej tme. Čo nás však sklamalo je to, že Microsoft nedotiahol tento výborný nápad dokonca. Prihlásenie pomocou Windows Hello sa dá totiž ľahko obísť len pomocou potiahnutia obrazovky nahor, čo je v podstate klasické odblokovanie obrazovky pokiaľ nemáte nastavený PIN alebo Windows Hello. Niekedy si systém vypýtal PIN, no väčšinou sme sa dostali na domovskú obrazovku len tak. Windows 10 Mobile teda očividne nie je celkom odladený aj napriek jeho oficiálnemu uvedeniu na trh.

Zoznam kontaktov taktiež prešiel menšími zmenami a zdalo sa nám, že k lepšiemu. Pridanie Microsoft účtu, či iných ako gmail alebo facebook nebolo ťažké. Horšie bolo dosiahnuť ich vymazanie. Microsoft účet sa nám dokonca odstrániť nepodarilo, pretože nám systém neponúkol možnosť jeho odstránenia, iba spravovania. To isté platí aj o samotných kontaktoch. Systém totiž nedisponuje funkciou označiť všetky kontakty, čo dosť sťažuje prácu s nimi.

Veľmi veľkou zmenou prešla aj aplikácia Kalkulačka, ktorá teraz disponuje mnohými funkciami a režimami. Úprimne povedané, osobne by som sa uspokojil len so základnou funkcionalitou a dôraz by som kládol skôr na aplikáciu Ľudia, či nástroj Windows Hello. Microsoft si ako sa zdá zle určil priority pri tvorbe tohto nového systému. Už dlhoročnou súčasťou Lumia smartfónov je aplikácia Mapy, ktorá je zadarmo a poskytuje 3D mapy miest, aktuálnu premávku, či navigáciu z bodu A do bodu B. Pozreli sme sa aj na ňu a môžeme povedať, že sme s ňou boli veľmi spokojní.

Continuum je taktiež jedna z funkcií tohto nového operačného systému a podľa nášho názoru aj najlepšia. Dokáže totiž Lumiu pretransformovať na plnohodnotný desktop v priebehu niekoľkých sekúnd. Špecifikácie smartfónu nie sú pre nič za nič také dobré. Z časti sú také dobré aj preto, aby zariadenie zvládlo bez akýchkoľvek problémov premietanie na veľký televízor, či monitor. Toto všetko je zabezpečené pomocou príslušenstva Microsoft Display Dock, ktorý sme tiež obdržali spolu so smartfónom.

Lumia sa na toto príslušenstvo napojí pomocou USB Type-C konektoru a televízor, či monitor sa na Dock napojí za pomoci HDMI rozhrania. Aby sa však toto všetko zrealizovalo, zariadenie má k dispozícii aplikáciu Continuum, ktorá spáruje Dock a smartfón. Následne sa používateľovi na obrazovke zobrazí šedá plocha Continuum, ktorá slúži ako myš na obrazovke monitoru. Jediné, čo nám trošku vadilo je absencia pravého tlačidla, ktoré samozrejme na klasickej myške vždy nájdeme.  Je dôležité spomenúť, že na monitore nevidíme rozhranie Windows 10 Mobile ale klasický Windows 10 pre desktop.

Súvisiacie články

Pokiaľ si používateľ chce prácu ešte uľahčiť, Dock disponuje dvomi USB konektormi, do ktorých je možné zapojiť externú klávesnicu a myš. Aj túto možnosť sme odtestovali a musíme povedať, že na nás Display Dock a funkcia Continuum urobili dojem. Smartfón zvládol bez problémov surfovanie na internete, púšťanie videí, či streamu a hudby. Ani raz sme nezaznamenali sekanie, či iný problém. Taktiež sme vyskúšali aplikácie balíku Office a zhodnotili sme, že funkcia Continuum sa veľmi hodí do pracovného prostredia. Človek totiž so sebou už tým pádom nemusí na prezentácie alebo stretnutia nosiť notebook. Stačí mu len smartfón a možno externá klávesnica s myškou.

Celkovo máme z nového operačného systému pocit, že sa vybral tým správnym smerom a s príchodom funkcií ako Windows Hello, či Continuum o tom niet pochýb. Stále však disponuje niekoľkými chybami, ktoré by mal Microsoft, čo najskôr odstrániť, ak nechce stratiť svojich používateľov.

Fotoaparát

Microsoft Lumia 950 XL má vo svojom arzenále až 20 Mpx hlavný fotoaparát, ktorý disponuje optikou zloženou zo 6 šošoviek, optickou stabilizáciou, digitálnym zoomom a trojitým LED bleskom. Dokáže natáčať video s rozlíšením 4K pri 30 snímkoch za sekundu. Predná širokouhlá kamera má rozlíšenie 5 Mpx a dokáže natáčať Full HD video. Toto je všetko veľmi pekné a dobre to znie. Je to však také super aj v skutočnosti?

Musíme povedať, že je to určite krok k lepšiemu oproti smartfónom Lumia 1520, či Lumia 930. Rozlíšenie už neplní len úlohu typu „Zaujmem používateľa a kúpi si ma“. Pri práci s týmto fotoaparátom má človek naozaj pocit, že ide o seriózne zariadenie. Samozrejme je to v rámci normy smartfónov. Dokáže však súťažiť s high-end zariadeniami ako je Samsung Galaxy S6, či IPhone 6S.  Snímač dokázal vyprodukovať veľmi kvalitné fotografie cez deň, ale aj večer pri obmedzenom osvetlení. Dokonca aj maximálne priblížené fotografie pôsobia veľmi dobre a je na nich len veľmi nepatrne vidieť nejaká tá chybička krásy.

Všetky fotografie sa vytvárajú cez aplikáciu Fotoaparát, ktorá prešla menšou zmenou. Ponúka napr. prispôsobenie osvetlenia na konkrétnej fotografii. Táto funkcia sa veľmi hodí vtedy ak vytvorený snímok nie je úplne dokonalý. Je buď moc svetlý alebo tmavý.  Táto funkcia spadá pod tzv. Rich capture nástroj. Pri fotografovaní si všimnete, že niektoré po ich okamžitom otvorení systém ešte odlaďuje. Veľmi často sa to stáva práve pri snímkoch, ktoré boli napr. vytvorené počas schôdze alebo pri neustálom hýbaní so smartfónom. Softvér totiž vždy urobi viacej obrázkov naraz a potom sa ich snaží akoby pozliepať a vytvoriť jeden, ktorý bude vyzerať dobre.

max zoom

Problém so sýtosťou farieb fotoaparát rozhodne nemá. Všetky pôsobia veľmi reálne. Dokonca aj fotografia priamo obrátená proti Slnku vôbec nevyzerá zle. Objektív si veľmi dobre vie poradiť so zmenou svetla. Používateľ, ktorý nie je spokojný s originálom vždy môže využiť nástroj na úpravu fotografií s názvom Creative Studio, kde odladí zvyšné detaily. Čo sa týka predného 5 Mpx snímača, vytvára tiež obstojné fotky, no niekedy aj po dlhšom zameriavaní sú okraje obrázku rozmazané. Je však určený len na selfie fotografie a prípadne Skype video hovor a na tieto dve úlohy je jeho rozlíšenie postačujúce

Posledné dve fotografie sú vytvorené v noci len s použitím rozdielnej uzávierky. Obrázok naľavo možno vyzerá atraktívnejšie, no pri bližšom prezretí je vidieť, že nedisponuje takou kvalitou ako tmavší obrázok napravo.

Jedinú chybu, ktorú sme si na hlavnom fotoaparáte všimli je, že nie je schopný úplne zaostriť na blízke predmety pri maximálnom priblížení alebo jeho umiestnení tesne vedľa objektu. V celkovom dôsledku sa však rozhodne nemá za čo hanbiť. Hodnotíme jeho výkon ako veľmi dobrý, konkurencieschopný a hodný high-end smartfónu.

Video

Čo sa týka natáčania videa, obidva snímače to dokážu. Hlavný fotoaparát vie natočiť video až v rozlíšení 4K a predný zase v rozlíšení Full HD. Spomínané 4K video je natáčané buď pri 24 snímkoch alebo pri 30 snímkoch za sekundu. Pri natáčaní testovacieho videa v 4K rozlíšení vynikli funkcie ako optická stabilizácia obrazu, automatické zaostrovanie a okamžité prispôsobenie sa zmene svetelných podmienok. Dokonca aj pri chôdzi obraz nestratil na svojej kvalite, takže video hodnotíme taktiež veľmi dobre. Youtube vzorka, ktorú sme nahrali však nepôsobí tak dobre ako originál, pretože nie je spúšťaná v pôvodnom rozlíšení. Bohužiaľ sme pri nahrávaní videa mali vypnutý mikrofón takže je video bez zvuku za čo sa Vám ospravedlňujeme. Natočili sme však aj iné videá a v nich bol zvuk veľmi čistý a jasný aj vďaka tomu, že Lumia 950 XL disponuje funkciou Rich Recording, ktorá pri nahrávaní videa používa až 4 mikrofóny naraz.

Multimédiá

Lumia smartfóny v minulosti disponovali veľmi dobrou reprodukciou zvuku. Lumia 950 XL nie je výnimkou. Je to predsa vlajková loď a ako taká by mala byť po každej stránke perfektná. Prehrávanie hudby zabezpečuje nová aplikácia Groove music, ktorú vytvoril tím vývojárov v Microsofte pre operačný systém Windows 10. Ako ďalšia predinštalovaná aplikácia tu figuruje aj Shazam. Aj napriek tomu, že smartfón disponuje len jedným reproduktorom, ktorý nie je práve najšťastnejšie umiestnený na zadnej strane pri hlavnom fotoaparáte, zvuk z neho sa na počudovanie šíri veľmi dobre.

Je jasné, že pokiaľ je Lumia na ňom položená, zvuk, ktorý z neho vychádza, je tlmený. Na druhej strane pri akejkoľvek hlasitosti je zvuk veľmi čistý bez rušivého šumu, ktorým oplývajú nekvalitné reproduktory. Tiež nás potešil veľký rozsah hlasitosti. Samozrejme nevyužijete kompletný zvukový potenciál, pokiaľ si nenasadíte slúchadlá a nezapojíte ich do zariadenia. Vtedy to totiž začne byť ten pravý hudobný, či filmový zážitok. Áno, záleží aj na druhu slúchadiel, no stereo, basy a výšky sú veľmi dôveryhodné. Zvuk teda hodnotíme za jedna.

Keďže Lumia 950 XL disponuje 5.7 palcovým QHD displejom (2560 x 1440 bodov) prezeranie videí, či filmov by malo byť taktiež veľmi dobré. Nemôžeme tvrdiť, že nebolo. Hustota 518 bodov na palec zavážila. Videá a filmy mali veľmi dobrý a jemný obraz. Podanie farieb pôsobilo taktiež realisticky. Ani video vzorka s rozlíšením 4K nerobila zariadeniu žiadne problémy. Ak si teda zhrnieme zvuk a video do krátkej odpovede, bude stačiť toľko: štandardne výborné.

Batéria | 3340 mAh

Vlajková loď s 5.7 palcovým displejom s rozlíšením 2560 x 1440 bodov, to nie je práve recept na dlhú výdrž batérie. Je to tak. Displej bol zďaleka najväčším konzumentom batérie. Aby sme sa mohli baviť o aspoň 2 dňovej výdrži pri väčšom zaťažení, zariadenie by muselo disponovať aspoň batériou s kapacitou 4000 mAh. Z našej skúsenosti vyplýva nasledovné. Pri menšej záťaži, zapnutom internete, počúvaní hudby, prezeraní videí a pri zopár zapnutých aplikáciách na pozadí, zariadenie vydržalo zhruba 2 dni. Pri veľkej záťaži však po rannom nabití smartfón opäť putoval na nabitie večer.

Dobrá správa však je, že za pomoci USB Type-C konektoru sa Lumia nabije asi za hodinu a 30 minút, čo vôbec nie je zlé. Takýmto spôsobom sa totiž vykompenzuje menšia kapacita batérie a tým pádom aj nižšia výdrž pri veľkom zaťažení. Zariadenie sa môže nabíjať aj bezdrôtovo. Tento spôsob nabíjania je taktiež veľmi efektívny, no v redakcií sme nemali to šťastie a nemali sme možnosť tento spôsob odtestovať. Musíme spomenúť, že pri väčšom zaťažení alebo pri nabíjaní sa smartfón dosť zahrieva. Nie je to nič neznesiteľné a na druhej strane je to pochopiteľné ak sa pozrieme na výkon hardvéru, ktorým Lumia 950 XL disponuje.

Konektivita

Microsoft Lumia 950 XL obsahuje všetky dôležité moduly pre rýchle a spoľahlivé spojenie so svetom. Rýchle pripojenie 3G alebo sieť LTE FDD s 11 rôznymi frekvenčnými pásmami pre tento účel bohate postačia. Maximálna rýchlosť prijímania dát v sieti LTE je  zmeraná na 150 Mbit/s a maximálna rýchlosť ich odosielania sa rovná hodnote 50 Mbit/s. Samozrejmosťou je pripojenie Wi-Fi: WLAN IEEE 802.11 a/b/g/n/ac a Wi-Fi Hotspot, ktorý umožňuje zdieľanie internetu až 8 zariadeniam naraz. Nechýba ani Bluetooth 4.0, dotykové zdieľanie informácií pomocou antény NFC a technológie na určovanie polohy A-GLONASS, A-GPS a A-BeiDou.

Okrem toho musím povedať, že Lumia 950 XL disponuje asi najlepším reproduktorom na telefonické hovory. Jeho hlasitosť je taká vysoká, že aj pri veľmi hlučnom prostredí počujete, čo vám človek na druhej strane hovorí  (to teraz nehovorím o najvyššej hlasitosti). To isté platí aj o vyzváňaní, ktoré pri najvyššej hlasitosti znie akoby ste mali smartfón stále pri uchu. Typ SIM karty, ktorý je kompatibilný s týmto zariadením je Nano SIM, ktorý sa vyskytuje pri zariadeniach ako napr. Lumia 735 alebo Lumia 1520. Stáva sa teda už pomaly tradíciou medzi Lumia zariadeniami. Taktiež musíme povedať, že testovaný model disponoval Dual SIM konektivitou a najnovšou technológiou Bluetooth 4.1.

S pripojením na internet pomocou Wi-Fi alebo mobilných dát sme nemali problém. Zariadenie sa vo všetkých prípadoch pripojilo k dátam veľmi rýchlo. S prenášaním dát cez kábel alebo cez Bluetooth na počítač taktiež nebol žiadny problém.

Hodnotenie

Microsoft Lumia 950 XL je rozhodne jeden z lepších smartfónov, ktoré sme mali tú možnosť v našej redakcii testovať. Nie je však najlepší hneď z viacerých dôvodov. V prvom rade celkový dojem zo zariadenia kazí vŕzgajúci zadný kryt, ktorý je vyrobený z nie veľmi ohybného plastu. Druhý dôvod je samotný operačný systém, ktorý je síce lepší než verzia 8.1, no stále nie je úplne odladený a v niektorých kľúčových aplikáciách chýba základná funkcionalita alebo nefungujú tak, ako by v skutočnosti mali. Tretí dôvod je cena. Lumia 950 XL totiž stojí zhruba 700 € (záleží na e-shope), čo je síce primeraná cena pre Samsung alebo Apple, no nie pre Microsoft, ktorý sa snaží ako so smartfónmi, tak aj s mobilným operačným systémom preraziť na trhu. Áno, čo sa týka špecifikácií, zariadenie určite môže spadať do tejto kategórie, veď je to koniec koncov high-end smartfón. Cena nových vlajkových lodí však stúpla o polovicu oproti poslednej Lumii 930. Lumia 950 XL je síce najvýkonnejší Windows smartfón, no pri konkurencii iných operačných systémov a zariadení neobstojí. Pokiaľ by bolo zariadenie dotiahnuté spolu s operačným systémom do konca aj naše hodnotenie by bolo optimistickejšie. Áno, Lumia disponuje kvalitným 20 Mpx fotoaparátom, ktorý dokáže vytvoriť veľmi pekné fotografie dokonca aj pri obmedzenom osvetlení, či nie kompletnom zaostrení. 5.7-palcový QHD displej je ďalším pozitívom pre svoju hustotu bodov na palec až 518 ppi, čo mu dodáva nevýdanú jemnosť a fotky, či videá tak dostávajú úplne nový rozmer. Operačný systém na druhú stranu disponuje funkciami ako Continuum, či Windows Hello, ktoré dodávajú novému Windows 10 jedinečnosť. V konečnom dôsledku je toto predsa len málo, pretože mínusy, ktoré sme vyššie popísali kazia celkový dojem z tejto vlajkovej lode Microsoftu.

Plusy

  • Displej
  • Výkon
  • Fotoaparát
  • Rýchle nabíjanie za pomoci USB Type-C

Mínusy

  • Konštrukčné spracovanie
  • cena
  • absencia slúchadiel v balení
  • zatiaľ neodladený operačný systém
Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojWindows.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.