MojWindows

Komunikácia tvárou v tvár je v dnešnom technologicky orientovanom svete pomaly na ústupe, no napriek tomu ide o najkvalitnejší spôsob komunikácie, aký máme k dispozícii. Skupina výskumníkov sa však pohráva s myšlienkou, že projekcia osoby v životnej veľkosti, ktorá by sedela oproti človeku na skutočnej stoličke by sa mohla umiestniť na druhom mieste.

Výskumníci z Microsoftu pracujú na projekte Room2Room, ktorý má priniesť prevratný spôsob ako fungujú video hovory. Tím využíva Kinect kameru z konzoly Xbox pomocou ktorej zachytáva 3D model človeka sediaceho v jednej miestnosti a pomocou projektorov ho v reálnom čase premietajú v životnej veľkosti na stoličku do druhej miestnosti a opačne. Účastníci videohovoru tak majú pocit, ako keby sa s osobou rozprávali tvárou v tvár.

Room2Room

Podľa vyjadrení vývojárov pracujúcich na projekte Room2Room, vidia komunikujúce dvojice svoj vzájomný digitálny obraz v správnej perspektíve, môžu sa na seba pozerať z rôznych uhlov a vzájomne komunikovať, ako keby oproti sebe sedeli naživo. Celá myšlienka za projektom je priniesť spôsob ako súčasné videohovory zmeniť tak, aby pôsobili prirodzenejšie.

Tím vývojárov testoval praktické aspekty svojho nápadu s využitím siedmych dvojíc dobrovoľníkov. Úlohou bolo skladanie trojrozmerných objektov pomocou jednotlivých kociek. Jedna osoba sedela pred stolom v miestnosti s kockami, zatiaľ čo ich partner sedel v druhej miestnosti a dával presné inštrukcie, akým spôsobom má byť objekt poskladaný. Výsledkom bolo, že pri interakcii pomocou platformy Skype im úspešné dokončenie úlohy trvalo 9 minút a pri interakcii pomocou Room2Room 7 minút. V prípade interakcie tvárou v tvár však trvalo úspešné zloženie objektu iba štyri minúty. V dotazníku účastníci hodnotili aj celkový pocit zo spôsobu, akým komunikácia prebiehala. A hoci komunikácia tvárou v tvár jednoznačne zvíťazila, Room2Room sa ukázal ako podstatne lepšia varianta oproti platforme Skype.

Projekt Room2Room zatiaľ nie je pripravený pre bežné použitie nakoľko vyžaduje masívny hardvér a samotné projekcie sú v nízkom rozlíšení, kvôli čomu momentálne nie je jasné, kam sa upiera pohľad osoby v projekcii. Celkovo však ide o zaujímavý projekt, ktorý by časom mohol byť vylepšený aj s použitím headsetu HoloLens.

Zdroj: neowin

21.01.2016

+