ISEF 2016 : Hlavná cena putuje do Kanady, mladá Slovenka získala štvrté miesto

Vo finále svetovo najväčšej vysokošklskej vedeckej súťaže Intel International Science and Engineering Fair (ISEF) sa medzi finalistami nachádzala aj dvojica mladých vedátorov zo Slovenska. V americkom Phoenixe sa postavili proti viac ako 1300 projektom z celého sveta a bojovali tak o cenu Gordona E. Moorea a 75 000 dolárov. Hoci si ju nakoniec odniesol Austin Wang z Kanady za vynájdenie mikrobiologických palivových článkov (MFCs), ktoré efektívnejšie premenia organický odpad na elektrickú energiu, ani Slováci neodchádzali naprázdno. Jana Čorňáková so svojim projektom „Potenciálne využitie sekundárnych rastlinných metabolitov v ochrane rastlín proti parazitom“ obsadila štvrté miesto v kategórii rastlinné vedy a získala odmenu vo výške 500 dolárov.

Víťazom blahoželala aj Rosalind Hudnell, ktorá je prezidentkou Intel Foundation a v spoločnosti Intel pracuje ako viceprezidentka pre ľudské zdroje a riaditeľka Corporate Affairs.

“Intel gratuluje tohtoročným víťazom a dúfa, že ich práca bude inšpirovať ďalších mladých inovátorov, aby zamerali svoju zvedavosť a talent na dnešné globálne výzvy.”

Medzi najlepšími projektami elektronická ortéza, aj vylepšená batéria

Wang, ktorý dostal najvyššie ocenenie, identifikoval špecifický gén v geneticky upravenej baktérii E. coli, ktorá umožňuje vytvárať energiu oveľa efektívnejšie. Jeho systém dokáže vyprodukovať oveľa viac energie ako súčasné MFC procesy, a to všetko za náklady porovnateľné so solárnou energiou.

15 ročný Syamantak Payra z Texasu získal ocenenie Intel Foundation Young Scientist Awards v hodnote 50 000 dolárov, za vývoj nízkonákladovej elektronickej ortézy kolena, ktorá umožní pacientovi s oslabenou nohou kráčať prirodzenejšie. Keď Payra testoval jeho prototyp na dvoch pacientoch, výrazne sa u nich zlepšila chôdza.

Súvisiacie články

Kathy Liu (17 rokov) zo Salt Lake City získala druhú cenu Intel Foundation Young Scientist Award, taktiež v hodnote 50 000 dolárov za vývoj alternatívneho komponentu batérie, ktorý významne zlepší výkon a bezpečnosť batérií. Jej nabíjateľná batéria je menšia a ľahšia, bez nebezpečenstva požiaru, tak ako to je pri lítium-iónových batériách, ktoré sa používajú v lietadlách, mobilných telefónoch alebo vznášadlách.

Viac o projekte našej vedátorky

Cieľom práce bolo zhodnotiť vplyv koncentrácii tanínu na háďatko zemiakové (Globodera pallida) v in vitro a in vivo experimente a  poukázať na využitie tohto sekundárneho metabolitu. Pre in vitro test bol tanín zriedený v destilovanej vode v 7 rôznych koncentráciách za pridania koreňových výlučkov zemiakov. Roztoky koncentrácii boli aplikované na cysty G. pallida, uložené na sitku s priemerom 1cm. Test trval 12 týždňov, počas prvých 4 týždňov bol roztok obnovovaný a potom odstránený. Liahnutie pokračovalo iba vo výlučkov zemiakov. O 12 týždňov boli cysty podrvené, vyliahnuté aj nevyliahnuté vajíčka v nich spočítané.

V in vivo experimente sme zriedili tanín v 3 rôznych koncentráciách, ktoré sme aplikovali do pôdy infikovanej G. pallida. Tanín sme aplikovali v čase sejby zemiaka, alebo v čase sejby a o 2 týždne neskôr (dvojitá aplikácia). Ako kontrolu sme použili pôdu s parazitom bez tanínu. O 3 mesiace boli nové cysty G. pallida vyextrahované, spočítané, rozdrvené a bol stanovený počet vajíčok a lariev na g/pôdy. Údaje z oboch experimentov boli podrobené štatistickej analýze LSD‘sT (PlotIT). Výsledky v in vitro teste ukázali, že roztok tanínu výrazne potláčal liahnutie vajíčok z cýst G. pallida v porovnaní s neošetrenou kontrolou v ktorej sa vyliahlo až 61,9% z celkového počtu vajíčok v cystách, pričom pri najvyššej koncentrácii tanínu (20,48g/l) bol pokles na 4%. Výsledky v in vivo experimente tiež ukázali pozitívny výsledok. Hodnotiace parametre toho testu boli výrazne odlišne v porovnaní s kontrolou. Výskum ukázal, že tanín vyzerá byť vhodným prostriedkom na boj proti G. pallida, keďže potláča liahnutie vajíčok z cýst a tým aj mieru reprodukcie parazita.

Zdroj: TS

Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojWindows.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.