O tom, ktoré bezpečnostné riešenie je pre ochranu počítača najlepšie sa vedú vášnivé dohady už od nepamäti. Aj v tomto prípade zvykne platiť známe “sto ľudí, sto chutí”. Niekto používa platenú ochranu, iný sa spolieha na niektoré z bezplatných riešení, ďalšiemu stačí zabudovaný Windows Defender, no a potom je tu skupina odvážlivcov, ktorí radšej nepoužívajú nič.
Hoci to môže vyzerať tak, že každý má svoju neotrasiteľnú pravdu, často ide o subjektívne dôvody a niektorá firma predsa musí mať najlepšie riešenie, ktoré je jednotkou a poskytuje skutočne špičkovú ochranu. Najmä v prípadoch, kedy ide o platený produkt.
Práve týmto problémom sa zaoberajú rôzne viac i menej hodnoverné testy, no existujú aj veľké nezávislé laboratória, ktoré majú rôznu certifikáciu, potrebné odborné zázemie a rigoróznu, no transparentnú metodiku testovania.
Jeden z najväčších projektov s dlhšou tradíciou majú na svedomí analytici z AV-Comparatives. Počas roka 2018 sa na zúbok pozreli 18-tim rozšíreným bezpečnostným riešeniam, na ktoré dlhodobo čakalo 19 špecializovaných testov, aby sa ukázalo, ako na tom je dnešná ochrana používateľov, a či má niekto navrch.
Hoci podrobná správa Summary Report 2018 skutočne ukazuje, že niektoré ochrany sú lepšie než tie druhé, zároveň poukazuje na celkom potešujúcu skutočnosť – väčšina testovaných produktov poskytuje dostatočne rozumný základ.
V súhrnnom prehľade je kvalita produktov hodnotená hviezdičkami. Jedna znamená, že ide o štandardnú ochranu s dobrými výsledkami, dve znamená nadštandardný stupeň ochrany, no a tri, tie dostali produkty, ktoré sú “top”.
Súhrnný rebríček “TOP 10” podľa testov AV-Comparatives
- Avast Free Antivirus a Bitdefender Internet Security
- Kaspersky Internet Security
- Avira Antivirus Pro
- AVG Free Antivirus
- Tencent PC Manager
- ESET Internet Security
- VIPRE Advanced Security
- McAfee Internet Security
- Emsisoft Anti-Malware
- F-Secure SAFE
Pre predstavu, Windows Defender od Microsoftu sa umiestnil na predposlednej, 17. priečke, s hodnotením “štandardná ochrana”.
Z pohľadu domáceho používateľa za zmienku môžu stáť aj ocenenia vo vybraných testoch, uvádzaná je konkrétne štvorica – Performance Test (vplyv na výkon), Malware Protection (ochrana proti prieniku škodcov), Real-World Protection (úroveň každodennej ochrany) a Malware Removal (schopnosť odstrániť infekcie).
Real-World Protection
- Bitdefender Internet Security
- Avira Antivirus Pro
- Kaspersky Internet Security
Malware Protection
- Avast Free Antivirus, AVG Free Antivirus
- Bitdefender Internet Security
- Avira Antivirus Pro
Performance Test (Low System-Impact)
- K7 Total Security
- ESET Internet Security
- Avast Free Antivirus, AVG
Malware Removal
- Kaspersky Internet Security
- Avast Free Antivirus, Avira Antivirus Pro, Bitdefender Internet Security
- Tencent PC Manager
Pokiaľ vás problematika zaujíma podrobnejšie, viac o spôsobe testovania a záveroch pre jednotlivé aplikácie nájdete v spomínanej súhrnnej správe Summary Report 2018.